دوچرخه برقی چیست؟ چگونه کار میکند؟

Roadie
  • 1396/08/19 17:41:44

 دوچرخه برقی یا به صورت مخفف، E-bike، دوچرخهای است مجهز به یک موتور الکتریکی کوچک که دوچرخه‌سوار را در پدال زدن یاری می‌نماید. انواع مختلف بسیاری از دوچرخه‌های برقی در جهان وجود دارند، از مدل‌هایی که دارای یک موتور برقی کوچک هستند و پدال زدن را ساده‌تر می‌کنند تا مدل‌هایی که به یک موتورسیکلت کوچک (موتورگازی) نزدیکترند. به هرحال تا زمانی که فرد می‌تواند پدال بزند، دوچرخه برقی محسوب می‌گردد و به عنوان موتورسیکلت برقی شناخته نمی‌شود. اغلب کشورها قوانین متفاوتی برای این طبقه‌بندی‌ها دارا هستند.

دوچرخه های برقی

دوچرخه برقی از باتریهای قابل شارژ استفاده می‌کند و معمولاً می‌تواند با سرعتی بین ۲۵ تا ۳۲ کیلومتر در ساعت حرکت نماید. بسته به قوانین کشورها میزان قدرت موتور و سرعت دوچرخه‌های برقی با هم متفاوت هستند، برخی موتور گازی‌های برقی دارای سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت هستند. به طور متوسط دوچرخه‌های برقی با یک باتری کاملاً شارژ شده می‌توانند مسافت بین ۲۵ تا ۶۰ کیلومتر را طی کنند که البته طول این مسافت بستگی به کیفیت دوچرخه، کیفیت باتری، شرایط جاده و حتی دمای هوا و شرایط جوی دارد.


دوچرخه های الکتریکی نسلی نو در دوچرخه

طبق آمار موجود در منابع رسمی، اولین دوچرخه الکتریکی که تلفیقی از خلاقیت و دانش کارشناسان این حوزه بود، در سال ۱۸۹۵، ساخته و به بازار عرضه شد که البته تفاوت بسیار زیادی با دوچرخه های کنونی داشت. سیر تکاملی بسیاری در طی سال‎ها روی این دسته از محصولات اتفاق افتاد، تا آنجا که می‌توان گفت تا سال ۲۰۰۷ در کشور چین ۱۰ تا ۲۰ درصد از وسایل نقلیه را این محصول به خود تخصیص داد. با این وجود، به جرات می توان گفت با وجود گذشت مدت زمان نسبتا زیادی از معرفی دوچرخه های الکتریکی، هنوز هم بسیاری از مردم هیچ آشنایی با این نوع دوچرخه ها نداشته و تعداد اندکی فقط نام آن را شنیده اند و امکان تشخیص آنها را از سایر محصولات ندارند. 
به همین جهت، در این مقاله قصد داریم سرفصلی برای این دسته از محصولات باز کنیم تا علاوه بر آشنایی بیشتر با این دوچرخه، امکان استفاده و لذت بردن از آن را فراهم نماییم.

برخلاف تصور عموم مردم، دوچرخه های الکتریکی نوع راحت تری از همان دوچرخه های معمولی هستند. به این معنا که همانند دوچرخه های معمولی در سایز های مختلف تولید می شوند و حتی برای کاربری های مختلف، انواع تنه های گوناگون با طراحی و استحکام متفاوت دارند. اما وجه تمایز اصلی آن ها از دوچرخه معمولی، وجود باتری، موتور و سیستم کنترل کننده است. در ادامه نگاه مختصری به هر یک از این اجزا و عملکرد آن ها خواهیم کرد.

موتور دوچرخه الکتریکی :

موتورها اغلب در یکی از سه حالت Hub Motor ، Mid Drive Motor و یا Belt Drive طراحی و در توان های مختلفی از ۲۰۰ تا ۷۰۰ وات ارائه می شوند. بر این اساس دوچرخه سوار می تواند در حین پدال زدن، علاوه بر راندن دوچرخه، میزان قدرت باتری و موتور را تنظیم کند.

دوچرخه های اروپایی معمولا موتور ۲۵۰ وات دارند. در مقابل در آمریکا قدرت موتور دوچرخه ها به ۵۰۰ تا ۶۰۰ وات نیز می رسد. به همین دلیل دوچرخه های امریکایی شتاب بیشتری داشته و قدرت آن در سطوح شیبدار قابل ملاحظه است. 
برای درک بهتر عملکرد موتور در این دوچرخه ها، به سیستم چراغ های دینامیک توجه کنید. در این چراغ ها، انرژی جنبشیِ ناشی از رکاب زدن، توسط یک دینام به انرژی الکتریکی تبدیل شده و منجر به روشن شدن چراغ دوچرخه می شود. عملکرد موتور در دوچرخه های الکتریکی ، روندی مشابه اما برعکس چراغ های دینامیک دارد. به این صورت که نیروی الکتریکی توسط موتور به نیروی جنبشی تبدیل شده و چرخ های دوچرخه را به حرکت در می آورد.

دوچرخه برقی ( شارژی ) - آی آر اسکوتر

HUB MOTORS

در این مدل، طراحی دوچرخه به گونه‌ای است که موتور در مرکز چرخِ جلو یا عقب قرار داده می‌شود. در واقع در این مدل از دوچرخه‌های الکتریکی، توپی چرخ با موتور ادغام شده تا در صورت نیاز، با کمک باتری اقدام به تولید نیرو جهت حرکت چرخ‌ها ‌کند. باتری دوچرخه‌های الکتریکی معمولا در تنه دوچرخه و در قسمت لوله زیرین قرار می‌گیرد. مدل خاصی از این موتورها وجود دارند که با نام All-in-One شناخته می‌شوند. در این مدل تمامی اجزای یک دوچرخه الکتریکی که شامل موتور، باتری و سیستم‌های کنترل هست، در مرکز چرخ و به صورت مجتمع طراحی می‌گردد. 
Hub Motorها دارای محبوبیت بالایی بوده و تا چند سال قبل اکثر دوچرخه‌های الکتریکی از این الگو پیروی می‌کردند.

MID DRIVE MOTOR

به طور خیلی خلاصه باید گفت در این مدل از دوچرخه‌های الکتریکی، موتور در مرکز بدنه و در قسمت توپی تنه قرار می‌گیرد. این طراحی کمک می‌کند تا علاوه بر افزایش قدرت و راندمان در مسیرهای ناهموار و سربالایی‌ها، در مسیرهای صاف و هموار نیز سرعت دوچرخه تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کند. 
Mid Drive Motorها به دلیل بهبود کارایی و اصلاحات انجام شده، به سرعت مورد استقبال قرار گرفته و به یکی از محبوب‌ترین مدل‌ها تبدیل شده اند. امروزه کمتر دوچرخه الکتریکی را می‌توان پیدا کرد که از طراحی Mid Drive Motor پیروی نکند.

باتری:

در دوچرخه های الکتریکی معمولا از باتری های اسید سرب، نیکل هیرید و یا یون لیتیوم استفاده می شود. البته استفاده از باتری های یون لیتیوم و نیکل هیدرید در نسل جدید دوچرخه های الکتریکی مرسوم تر است. برخی دیگر از دوچرخه ها به شما امکان انتخاب باتری ایده آل بین چند مدل باتری را می دهند در حالی که بعضی دیگر، تنها با یک مدل باتری خاص سازگارند.

سیستم کنترل کننده:

سیستم کنترل کننده امکان اداره کردن اجزای الکتریکی دوچرخه را فراهم می کند. این سیستم در اشکال مختلفی وجود دارد که بر روی فرمان دوچرخه نصب می شود. 
معمولا دو نوع کنترل کننده وجود دارد که عبارتند از: کنترل کننده پیچشی و کنترل کننده پدالی. 
سیستم کنترل کننده پیچشی نیز انواع مختلفی دارد، یک مدل از این سیستم مانند اهرم تعویض دنده بر روی فرمان نصب شده و با چرخاندن اهرم، موتور الکتریکی روشن می شود. در مدل دیگر با فشار دادن دکمه ای که بر روی فرمان تعبیه شده، موتور روشن می شود. 
در سیستم پدالی نیز، با پدال زدن نیروی الکتریسیته جریان یافته و موتور روشن می شود. 
البته شایان ذکر است که همزمان با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، سیستم کنترل کننده ها نیز پیشرفت چمشگیری داشته و در دوچرخه های مدرن معمولا صفحه ای لمسی بر روی فرمان نصب می شود که قابلیت اتصال به گوشی های هوشمند از طریق تکنولوژی بلوتوث را داراست. از این رو دوچرخه سوار به راحتی می تواند از طریق این صفحه و یا به کمک گوشی هوشمند خود، اطلاعاتی نظیر مسافت طی شده، شارژ باتری، قدرت موتور، کالری مصرف شده و … را تحت کنترل داشته باشد.

دوچرخه برقی - آی آر  اسکوتر

مزایای دوچرخه الکتریکی

– برای استفاده از این وسیله نقلیه نیازی به گواهی نامه رانندگی نیست. 
– محدودیتی در تردد برای آنها تعریف نشده، حتی از گذرگاه عابر پیاده و داخل پارک ها و فضای سبز نیز می توان عبور کرد.
– یکی از موانع جدی برای استفاده از دوچرخه در ترددهای روزانه، بحث تعریق و بروز شرایطی نامطلوب برای حضور در اجتماع است که دوچرخه های الکتریکی پاسخ مناسبی برای رفع این مشکل خواهند بود.
– به کمک موتور الکتریکی، ضمن مصرف انرژی کمتر، مسافت بیشتری می پیمایید.
– بسیاری از افراد به علت عدم آمادگی جسمانی مناسب، علی رغم علاقه فراوان به دوچرخه سواری، استفاده از آن به صورت روزانه را ممکن نمی دانند. این دوچرخه ها امکان لذت بردن از دوچرخه سواری در هر سنی و با هر شرایط بدنی را فراهم می کنند.
– نسبت به وسایل نقلیه موتوری، سبکتر، پاک تر و قابل اعتماد تر هستند.
– در مقایسه با دیگر وسایل نقلیه موتوری، ارزان ترند. علی الخصوص در بلند مدت و از نظر مصرف انرژی الکتریکی به جای بنزین یا دیگر منابع سوختی.
– به علت سرعت کمتر نسبت به موتور سیکلت امن تر است. 
– به راحتی می توان خیابان های پر دردسر و پر استرس ترافیک را پشت سر گذاشت. 
– دوستدار محیط زیست و هوای پاک است. 
– دغدغه ای برای پارک کردن این وسیله نقلیه وجود ندارد. به راحتی در هر مکانی خصوصا جایگاه های پارک دوچرخه می توان پارک نمود.
– نسبت به دوچرخه های معمولی، مسافت بیشتری را طی می کند زیرا نیروی الکتریسیته به کمک نیروی انسانی می آید.


چرا به دوچرخه برقی نیاز دارید؟

دوچرخه های برقی تخصصی که یک موتور به آن متصل شده، تنها برای تبلیغات نیست؛ دوچرخه برقی انقلابی در حمل و نقل شهری هستند. در اینجا پنج دلیل ارائه می کنیم که چرا دوچرخه برقی برای زندگی امروزی لازم و ضروری است.

دوچرخه سواری رانندگی جدید است. رفت و آمد با دوچرخه، برنامه های به اشتراک گذاری دوچرخه و گسترش شبکه های دوچرخه سواری در سطح شهر، جز برنامه های مهم ترافیک شهرهای بزرگ به شمار می روند. اگرچه نگرش نسبت به دوچرخه سواری در حال تغییر است، خود دوچرخه ها نیز امروزه دستخوش تغییرات خوبی شده اند. دوچرخه های برقی، که همچنین با عنوان e-bike نیز شناخته می شوند، صحنه را پر کرده اند و باعث ایجاد تاثیرات شگرفی شده اند. اگرچه دوچرخه های برقی مانند دوچرخه های معمولی به نظر می رسند، اما دارای موتور برقی هستند که نیروی محرکه تولید می کنند. برخی از آنها با پدال زدن تولید نیروی برق می کنند و برخی دیگر دارای موتورهای برقی هستند که با فشار دادن پدال می توانید آن را به کار اندازید.

بنابراین، ممکن است بپرسید، اگر دوچرخه همه ی کار را انجام می دهد، پس ورزش کجاست؟ خوب، ترفندی که برای ساخت دوچرخه برقی به کار رفته این است که شما از موتور تنها به اندازه ی نیاز باید استفاده کنید. تا زمانی که خسته شوید یا به یک تپه با شیب تند برسید، باید خودتان پا بزنید و سپس برای انجام کارهای سخت تر، مسیرهای طولانی تر و شیبدار می توانید از  موتور برقی آن استفاده کنید. مارک کان، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Electric Extreme Machines، که فروشنده دوچرخه های برقی است، در مورد مزایای دوچرخه های شارژی و دلیل اینکه چرا امروزه به دوچرخه برقی نیاز داریم، صحبت کرده است.

دوچرخه برقی ؛ راحتی در مسافرت

اکثر افرادی که برای رفتن به محل کار، از دوچرخه سواری اجتناب می کنند، دلیل زیر را می آورند: “رفتن به جلسه کاری با لباس و صورت خیس عرق، ظاهر مناسبی ندارد.” با این حال، دسته گاز کوچک تعبیه شده بر روی دوچرخه برقی، به شما اجازه می دهد کمتر مجبور به پا زدن باشید و بنابراین عرق نکنید. بنابراین با استفاده از دوچرخه برقی، شما می توانید هم کالری سوزی کنید، و هم خودتان را از عرق کردن و کثیف شدن سر و رویتان در امان بدارید.

دوچرخه برقی ؛ تقویت عضلات مرکزی بدن (شکم)

اگرچه دوچرخه برقی می تواند به شما کمک کند تا سطوح شیبدار را راحتتر بالا بروید و سریع تر مسافت ها را طی کنید، به طرز قابل توجهی سنگین تر از دوچرخه های عادی است (بعضی از آنها بالغ بر 70-80 پوند وزن دارند). بین پدال زدن و گاز دادن ها، می توانید استفاده از دوچرخه برقی را تبدیل به یک تمرین عالی برای عضلات مرکزی بدن کنید.

“به یاد داشته باشید که دوچرخه برقی همان دوچرخه عادی اما با باتری است. تجهیزات اضافی مانند موتور نصب شده بر روی آن، دوچرخه برقی را سنگین تر می کند، بنابراین هنگام سوار شدن بر آن و پدال زدن، خودتان را بیشتر به چالش می کشید.”

دوچرخه برقی ؛ تولید کمتر دی اکسید کربن

بدیهی است، از آنجا که دوچرخه برقی گاز مصرف نمی کند، در نتیجه مقدار بسیار کمتری کربن تولید می کند. در واقع، در سال 2011، فدراسیون دوچرخه سواری اروپا دریافت که در مقایسه ی دوچرخه های برقی با اتومبیل، دوچرخه برقی به ازای هر شخص، فقط 8.1٪ کربن دی اکسید، در هر کیلومتر تولید می کند، و این واقعاً می تواند تاثیر قابل توجهی بر محیط زیست داشته باشد : یک مطالعه که توسط موسسه ی جایگزین حمل و نقل ها انجام شد دریافت که اگر 10 درصد از مسافران نیویورک، تنها یک بار در هفته به جای رانندگی یا حمل و نقل عمومی، با دوچرخه برقی به محل کار بروند، می توانند 120 میلیون پوند از انتشار گازهای گلخانه ای در سال را کاهش دهند، که این برابر است با مقدار CO2 منتشر شده از 25000 خانه در نیویورک در یک سال!

دوچرخه برقی ؛ پس انداز بیشتر در پول

در اکثر ایالت ها، راندن دوچرخه برقی نیازی به مجوز و گواهینامه ی خاص، ثبت نام و یا بیمه ندارد. بنابراین، سرمایه گذاری ها و هزینه های عملیاتی استفاده از دوچرخه برقی، تقریباً در مقایسه با ماشین هیچ است. قیمت دوچرخه های برقی بسیار مقرون به صرفه می باشد و بسته به نوع خود دوچرخه و اینکه مخصوص کوه و جاده های ناهموار باشد یا سایر امکانات دوچرخه، متفاوت است. البته جایگزین کردن و تعویض باتری دوچرخ می تواند کمی گران قیمت باشد، اما اگر تلفات جاده ای، استهلاک ماشین، هزینه های پارکینگ و بلیط ها و بسیاری خرج های ریز و درشت دیگر را کنار هم بگذارید، به استفاده از دوچرخه برقی قانع می شوید.

باتری دوچرخه برقی تنها حدود سه ساعت نیاز دارند تا کاملاً شارژ شوند و تقریباً 30 مایل مسافت را تامین می کنند. اگر وقت کمی دارید و نمی توانید باتری را کامل شارژ کنید، باز هم مشکلی نیست. زیرا “باتری دارای یک کابل است که به آن وصل شده و قابلیت اتصال به پریز برق را دارد. بنابراین نیازی به یافتن یک ایستگاه شارژ ندارید. “اگر در طول سفر خود به مدت یک ساعت در یک کافه توقف کردید، در این مدت زمان می توانید شارژ لازم برای 10 مایل بعدی خود را هم تامین کنید.”

دوچرخه برقی ؛ سواری ایمن تر

در سال 2009، 36000 آمریکایی جان خود را در حین رانندگی از دست دادند. دوچرخه برقی بطور چشمگیری ریسک و خطرات سلامتی و جانی را در مقایسه با خودروهای پرسرعت کم کرده است. برای مثال سرعت یک دوچرخه برقی هرگز نمی تواند به سرعت زیاد یک ماشین دست پیدا کند و رانندگی در خطوط مخصوص دوچرخه سواری (با فرض اینکه شما از آنها استفاده می کنید)، شما را از اتومبیل ها جدا کرده و خطر تصادف با آنها را کاهش می دهد.

البته نمی توان ادعا کرد که دوچرخه برقی 100٪ امن است؛ دوچرخه برقی هم دارای همان مسائل ایمنی دوچرخه های عادی است : کلاه ایمنی را فراموش نکنید، قوانین ترافیک را نادیده نگیرید و غیره.

همچنین شایان تذکر است که دوچرخه ها (از هر نوع) نسبت به اتومبیل ها ، در حرکت بیشتر پایدارتر و قابل کنترل تر هستند، و سواران بهتر می توانند پیچ ها را کنترل کنند. هرگاه خسته شدید، از موتور استفاده کنید.

“متاسفانه، دوچرخه سوار خسته تنبل است. اما با استفاده از دوچرخه برقی، دیگر مشکل خستگی را ندارید. هر زمان که به قدرت موتور احتیاج داشته باشید، آن را در اختیار دارید.”

درباره Parham

همچنین ببینید

نینتندو سوئیچ پرو احتمالاً اواخر سال ۲۰۲۳ معرفی خواهد شد

شنیده‌ها حاکی از آن است، به‌دلیل مشکل کمبود قطعات، کنسول جدید نینتندو سوئیچ پرو احتمالاً …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.